Wzrasta liczba dzieci dotkniętych autyzmem

„Pomoc dla dzieci autystycznych na taką skalę jest dla nas nowym zadaniem. Kiedyś zdarzało się jedno dziecko na kilka lat. W tym momencie opiekujemy się ponad dwudziestoma osobami i nie są to wszyscy.” – powiedziała podczas Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi przy Starostwie Powiatowym, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Stalowej Woli pani Honorata Winiarczyk.
O tym 26 maja 2011 pisze w stalowemiasto.pl JB.

Skąd się bierze autyzm?

Wicedyrektor PPP, pani Barbara Błaszczuk pracuje w poradni od trzydziestu lat. Zapytana o przyczyny autyzmu mówi: „Nie jest do końca potwierdzone, jednak uważam że zanieczyszczone środowisko, żywność zawierająca różne dziwne związki chemiczne i szczepionki. Ostanie naciski lobby farmaceutycznego na stosowanie szczepionek ‚trzy w jednym’ w których stabilizatorem jest rtęć mogą mieć duży wpływ na rozwój i problemy rozwojowe.”

Pani dyrektor zaznacza że nie jest to teoria do końca potwierdzona – opiera się w głównej mierze na teoriach naukowców i własnym doświadczeniu.

Autyzm wysokofunkcjonujący

Ludzie z tym zaburzeniem to zwykle ludzie bardzo zdolni. Bywają geniuszami w jednej określonej dziedzinie, zupełnie nie interesują ich inne dziedziny życia. Deficyt pojawia się w kompetencjach społecznych. Zainteresowania pochłaniają całą ich uwagę – zupełnie nie radząc sobie w społeczeństwie. Początkowo traktowani jako nieco ekscentryczni, w pewnym momencie przyprowadzani do poradni w celu zdiagnozowania problemu. Liczba dzieci z autyzmem wysokofunkcjonującym znacznie wzrasta w naszym mieście.

„Myślę że tacy ludzie zawsze byli wśród nas – mówiono na nich ‚dziwacy’. Możliwe że w tym momencie świadomość społeczna pozwala nam szybciej i częściej ich zidentyfikować. Kiedy zaczynają się w okresie dorastania problemy motywacyjne, czy zaburzenia zachowania – rodzice przychodzą do nas, często z trafnie postawioną diagnozą.” – dodaje pani dyrektor.

Rady dla rodziców

„Po latach pracy powiem szczerze że myślę iż przyczyna problemów jest w dużej mierze psychiczna słabość społeczeństwa – dzieci wychowywane przez komputer, zabiegani rodzice którzy nie mają już czasu dla swoich pociech. Żywność – dzisiaj matki podają kostki rosołowe Knorra w zupkach już niemowlakom. Kiedy produkty tego typu wchodziły na rynek w naszej poradni wisiały ostrzeżenia że wzrośnie liczba zachorowań jeżeli społeczeństwo będzie je stosować. I wzrosła.”

Pani dyrektor nie ma dla rodziców i przyszłych rodziców żadnych rad ponad te, o których wszyscy już zapewne wiedzą, ale mało kto stosuje. Zdrowe odżywianie to podstawa do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy zadbać o higienę nie tylko fizyczną , która oczywiście jest ważna ale nie ważniejsza od psychicznej. Problemów nie wolno tłumić, należy je rozwiązywać. I przede wszystkim poświęcać czas swoim dzieciom – zamiast dawać im wiele przedmiotów – lepiej i zdrowiej będzie, poświęcić im dużo czasu.

(JB) StaloweMiasto.pl,  26  Maja  2011

Advertisements
Ten wpis został opublikowany w kategorii lokalne media o autyzmie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s