Sami walczą z autyzmem dzieci

Jak rehabilitować dzieci autystyczne? W powiecie stalowowolskim to trudne zadanie. Brakuje na to pieniędzy. Rodzice sami wcielają się w role terapeutów i rehabilitantów.

O trudnej sytuacji dzieci autystycznych w powiecie stalowowolskim pisała Sztafeta 15 marca 2012.


Autyzm jest zaburzeniem w rozwoju dziecka, które naj­częściej ujawnia się w ciągu pierwszych trzech lat życia. Obja­wy autyzmu są różne. Dzieci auty­styczne są zamknięte w sobie, nie potrafią samodzielnie egzystować i trudno z nimi nawiązać kontakt albo wręcz odwrotnie – zdradzają genialne zdolności. Potrafią na przykład zagrać na instrumencie skomplikowaną melodię usłyszaną tylko raz czy rozwiązywać akade­mickie zadania matematyczne. Niewiele osób wie, że Albert Ein­stein, twórca teorii względności, cierpiał na autyzm.

Niemal wszystkie osoby auty­styczne nie potrafią samodzielnie funkcjonować, ale poprzez zastoso­wanie współczesnych metod tera­pii i rehabilitacji mają szansę na rozwój i edukację pod warunkiem zapewnienia im fachowej i inten­sywnej opieki.

– A my tak naprawdę codzien­nie przekonujemy się o tym, jak wadliwie i niesprawnie działa krajowa służba zdrowia, dla której temat autyzmu nie istnieje – mówi Iwona Gorczyca, mama 15-letniej Agaty z autyzmem.

Dlatego rodzicie dzieci auty­stycznych z powiatu stalowowolskiego sami zawiązali Oddział Terenowy Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Iwona Gorczyca jest jego prezeską. Stowarzyszenie zrzesza dzieci w wieku od 3 do 20 lat oraz ich rodziców. – Jak wskazują sta­tystyki, z roku na rok coraz wię­cej dzieci przejawia cechy lub za­chowania autystyczne. I nie jest to tylko kwestia lepszej diagno­styki. To dlatego sami z rodziców przekształciliśmy się w rehabili­tantów i terapeutów – dodaje pani Iwona.

Stowarzyszeni rodzice zwracali się kilka razy do prezydenta Sta­lowej Woli z prośbą o wynajęcie lokalu z przeznaczeniem na siedzi­bę. W końcu się udało. – Dostali­śmy lokal przy ulicy Energetyków 29. Myślę, że teraz regularnie bę­dziemy się tam spotykać.

Problem w tym, że wciąż bra­kuje pieniędzy na stałą rehabili­tację dzieci autystycznych. Na naj­pilniejsze potrzeby potrzeba rocz­nie 12 tysięcy złotych. – Z magi­stratu najpewniej uda się dostać tylko połowę tej kwoty. Być może pomogą ościenne gminy, przecież towarzystwo zrzesza autystyczne dzieci i ich opiekunów z całego po­wiatu stalowowolskiego. Ale liczy­my gorąco na pomoc darczyńców i sponsorów. Nie możemy odpuścić, bo tu chodzi o nasze dzieci – doda­je Iwona Gorczyca.

Advertisements
Ten wpis został opublikowany w kategorii lokalne media o autyzmie i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s