Jak dofinansować turnus rehabilitacyjny z PFRON

Dofinansowanie ze środków PFRON turnusu rehabilitacyjnego osoby niepełnosprawnej oraz opiekuna, udzielane jest przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR)  – w Stalowej Woli w budynku Starostwa – ul. Podleśna 15, IV piętro,
godziny urzędowania:

  • poniedziałki, środy, czwartki i piątki 7.00 – 15.00,
  • wtorki 7.30 – 15.30.
  • tel. 15 643 36 66

Dofinansowanie osoby niepełnosprawnej

Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie jeżeli w roku, w którym się o to ubiega nie korzystała z dofinansowania PFRON na ten cel. Turnus rehabilitacyjny musi trwać co najmniej 14 dni w ośrodku, który posiada wpis do rejestru ośrodków.
Jeżeli przeciętny miesięczny dochód na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:

  • 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym, lub
  • 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej

przysługuje pełne dofinansowanie, a w przypadku przekroczenia kwot, dofinansowanie pomniejsza się o kwotę przekroczenia minimalnego dochodu (w sytuacji specjalnych okoliczności – trudnej sytuacji materialnej lub losowej – dofinansowanie tej osoby lub opiekuna może zostać przyznane bez pomniejszania kwoty dofinansowania pomimo przekroczenia kwot dochodu).

Dofinansowanie opiekuna osoby niepełnosprawnej

Osobie niepełnosprawnej ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności albo posiadającej orzeczenie równoważne oraz osobie niepełnosprawnej w wieku do 16 lat może być przyznane dofinansowanie pobytu opiekuna, pod warunkiem, że lekarz uzasadni we wniosku konieczność pobytu opiekuna, a opiekun ukończył 18 lat lub ukończył 16 lat i jest wspólnie zamieszkującym członkiem rodziny osoby niepełnosprawnej oraz sam nie jest osobą niepełnosprawną wymagającą opieki innej osoby.

Dokumenty

Po przyznaniu dofinansowania

Te dokumenty należy złożyć w PCPR, a po uzyskaniu zgody (PCPR ma 30 dni na wydanie decyzji) uzgodnić termin w wybranym ośrodku rehabilitacyjnym oraz zgłosić wybór ośrodka i turnusu do PCPR w terminie 30 dni od otrzymania powiadomienia o przyznaniu dofinansowania, nie później jednak niż na 21 dni przed dniem rozpoczęcia turnusu. Dofinansowanie jest przekazywane bezpośrednio do organizatora wybranego turnusu. W lutym 2013 maksymalna kwota dofinansowania wynosi 948 zł dla osoby niepełnosprawnej i 632 zł dla opiekuna.

PCPR sprawdza czy wybrany ośrodek i organizator posiadają odpowiednio wpis do rejestru ośrodków i organizatorów, obejmujący okres trwania turnusu i czy jest uprawniony do przyjmowania osób niepełnosprawnych z określonymi w orzeczeniu lub we wniosku lekarskim dysfunkcjami lub schorzeniami.

Ośrodek można wybrać za pomocą wyszukiwarki ebon.mpips.gov.pl/osrodki a potem sprawdzić ofertę na stronie internetowej organizatora.

Pracownicy udzielają odpowiedzi na wszelkie wątpliwości pod tel. 15 643 36 66 oraz kontaktują się w przypadku potrzeby uzupełnienia lub poprawienia dokumentacji.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii inne, pomocne informacje i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s